Լատվիայի դեսպանի հրաժեշտի այցն Ազգային ժողով
Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Լատվիայի Հանրապետության դեսպան Այվարս Վովերսին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` երկարամյա, արդյունավետ  աշխատանքի եւ հայ-լատվիական  հարաբերություններում ունեցած ներդրումի համար եւ հաջողություններ մաղթեց հետագա աշխատանքում: Նշելով, որ նրա պաշտոնավարության ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները էլ ավելի են խորացել, զարգացել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, պարոն Թորոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ կան մեծ հնարավորություններ եւ հեռանկարներ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրումը արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է ` այս առումով կարեւորելով լատվիական փորձը:
Լատվիայի Հանրապետության դեսպան Այվարս Վովերսը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին արդյունավետ  համագործակցության համար`  նշելով, որ իր պաշտոնավարության 6-7 տարիների ընթացքում Հայաստանը  զարգացման զգալի հաջողություններ է գրանցել տարբեր ոլորտներում: Դեսպանը կարեւորում է Եվրահանձնաժողովի վերջին զեկույցը Հայաստանի վերաբերյալ, որը Վրաստանի եւ Ադրբեջանի համեմատ ամենադրականն է: Բարձր գնահատելով  երկկողմ հարաբերությունների  ներկա մակարդակը եւ արձանագրելով ձեռքբերումները, պարոն Վովերսը  համոզմունք հայտնեց, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա, մասնավորապես առեւտրատնտեսական  ոլորտում: Հայաստանում իր պաշտոնավարության տարիների մասին խոսելով` պարոն Վովերսը ասաց, որ դրանք եղել են լուսավոր  ու կարեւոր աշխատանքային տարիներ եւ  ինքը ձեռք է բերել բազմաթիվ բարեկամներ:

Farewell Visit of the Ambassador of Latvia to the National Assembly
On May 20 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr Tigran Torosyan received the Ambassador of Latvia to the Republic of Armenia Mr Aivars Vovers on the occasion of the completion of his diplomatic mission.
The NA President thanked the ambassador for his long-term and effective work and for the contribution to Armenian-Latvian relations and wished him success in his further career. Noting that during his tenure  relations between two countries deepened, the inter-parliamentary  cooperation developed  through the international structures, Mr Torosyan expressed his conviction that there were opportunities and perspectives for the further development of the relations. The head of the parliament noted that the European integration for Armenia was one of the priorities of the foreign policy, in this aspect stressing the Latvian experience.
The Ambassador of Latvia to the Republic of Armenia Mr Aivars Vovers thanked the NA President for the effective cooperation, noting that during 6-7 years of his tenure Armenia recorded considerable successes of development in different spheres. The Ambassador highlighted the last report of the European Commission on Armenia which was the most positive when compared with Georgia and Azerbaijan. Highly assessing the present level of bilateral relations and recording the achievements, Mr Vovers expressed conviction that there was great potential of cooperation, in particular, in the trade-economic sphere. Speaking about the years of his tenure in Armenia Mr Vovers said that they were bright and important working years, and he made many friends.