Լատվիայի դեսպանի հրաժեշտի այցն Ազգային ժողով
Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Լատվիայի Հանրապետության դեսպան Այվարս Վովերսին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` երկարամյա, արդյունավետ  աշխատանքի եւ հայ-լատվիական  հարաբերություններում ունեցած ներդրումի համար եւ հաջողություններ մաղթեց հետագա աշխատանքում: Նշելով, որ նրա պաշտոնավարության ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները էլ ավելի են խորացել, զարգացել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, պարոն Թորոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ կան մեծ հնարավորություններ եւ հեռանկարներ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրումը արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է ` այս առումով կարեւորելով լատվիական փորձը:
Լատվիայի Հանրապետության դեսպան Այվարս Վովերսը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին արդյունավետ  համագործակցության համար`  նշելով, որ իր պաշտոնավարության 6-7 տարիների ընթացքում Հայաստանը  զարգացման զգալի հաջողություններ է գրանցել տարբեր ոլորտներում: Դեսպանը կարեւորում է Եվրահանձնաժողովի վերջին զեկույցը Հայաստանի վերաբերյալ, որը Վրաստանի եւ Ադրբեջանի համեմատ ամենադրականն է: Բարձր գնահատելով  երկկողմ հարաբերությունների  ներկա մակարդակը եւ արձանագրելով ձեռքբերումները, պարոն Վովերսը  համոզմունք հայտնեց, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա, մասնավորապես առեւտրատնտեսական  ոլորտում: Հայաստանում իր պաշտոնավարության տարիների մասին խոսելով` պարոն Վովերսը ասաց, որ դրանք եղել են լուսավոր  ու կարեւոր աշխատանքային տարիներ եւ  ինքը ձեռք է բերել բազմաթիվ բարեկամներ:

Прощальный визит посла Латвии в Национальное Собрание
20 мая Председатель НС РА Тигран Торосян принял посла Латвийской Республики в Армении Айварса Воверса в связи с завершением дипломатической миссии.
Председатель НС поблагодарил посла за многолетнюю, плодотворную работу и имеющийся вклад в армяно-латвийские отношения и пожелал успехов в дальнейшей работе. Отметив, что за время его миссии отношения между двумя странами еще более углубились, развились  межпарламентское взаимодействие и сотрудничество в международных структурах, г-н Торосян выразил уверенность, что есть большие возможности и перспективы  для дальнейшего развития отношений. Глава парламента отметил, что для Армении евроинтеграция  - один из приоритетов внешней политики, при этом подчеркнув в этом аспекте и латвийский опыт.
Посол Латвийской Республики в Армении Айварс Воверс  выразил благодарность Председателю НС за эффективное сотрудничество, отметив, что за 6-7 лет его пребывания в Армении  зафиксированы значительные успехи в различных областях.   Посол подчеркнул важность последнего доклада Еврокомиссии по Армении, который по сравнению с Грузией и Азербайджаном самый позитивный. Высоко оценивая нынешний уровень двусторонних отношений и констатируя достижения,  г-н Воверс убежден в   большом потенциале сотрудничества, особенно в торгово-экономической сфере.   Говоря о годах пребывания на своем посту в Армении, г-н Воверс отметил, что   они   были светлыми и важными в плане работы и обретения друзей.